Maľovanie nábytku je bežný spôsob renovácie, do ktorej sa bez obáv pustí i laik. Hoci ide o nenáročnú prerábku, aj pri maľovaní skrine, či komody si môžeme vybrať z viacerých techník. S rovnakou farbou a štetcom tak vieme dosiahnuť mnoho odlišných vzorov a povrchov na tom istom kuse dreva. Pozrime sa spolu bližšie na päť obľúbených a nenáročných techník maľovania kriedovými farbami, aby ste si na konci vybrali tú svoju.
Vyskúšajte tieto techniky maľovania
Krížové šrafovanie
Farbu nanášame po celom povrchu najprv zhora nadol. Maľujeme v rovnakej línii akoby do stĺpcov. Necháme usušiť a následne nanesieme druhú vrstvu krížom z jednej strany na druhú. Štetec vždy ťahajte v rovnobežných líniách, ktoré sa prekrývajú. Dve vrstvy farby aplikované v pravidelných líniách vytvárajú na povrchu textúru tkaniny. Krížové šrafovanie je metóda, ktorá sa s obľubou používa na tónovanie farieb. Dosiahneme ho postupných zväčšovaním vzdialenosti medzi jednotlivými farebnými líniami. Čím hustejšie je šrafovanie, tým intenzívnejšia je farba a naopak, čím väčšie vzdialenosti ponecháme, tým svetlejší odtieň môžeme dosiahnuť.
Bodkovanie
Technika maľovania ako stvorená pre trpezlivých kutilov s dostatkom času na renováciu. Farbu nanášame špongiou, alebo tvrdým štetcom. Pritláčame na povrch a vytvárame bodky farby. Opakujeme, kým je povrch vymaľovaný. Čím hustejšie sú bodky pri sebe, tým tmavší, resp. výraznejší odtieň farby dosiahneme. Dá sa výborne použiť na tieňovanie. Rozličné odtiene dosiahneme v závislosti od hustoty nanášania a sily, akou maľujeme. Bodkovaním vytvoríme drsnejší štruktúrovaný povrch a pri použití viacerých farieb dosiahneme neopakovateľné kombinácie a vzory. Pri tejto technike si kontrolujeme hustotu farby, aby sa bodky neroztekali.
Feathering
Technika používaná na vyhladenie povrchov a dosiahnutie hladkého vzhľadu bez stôp po štetci. Farbu opakovane nanášame jemnými ťahmi štetca hore a dole a maľujeme až kým nie je povrch nábytku úplne hladký. Pripomína šrafovanie ale ťah štetca býva kratší. Farba by nemala byť príliš riedka, inak bude povrch priehľadný a na úplné prekrytie by sme potrebovali príliš veľa vrstiev.
Maľovanie suchým štetcom
Dry brush ukáže pôvodnú kresbu dreva, ktorá vo finále preráža cez vrstvu farby. Používa sa na dosiahnutie vidieckeho vzhľadu, a vytvorenie štruktúrovaného povrchu. Koniec štetca namočíme do farby a necháme chvíľu uschnúť, alebo prebytok farby vytrieme do handričky. Následne nanášame na drevený povrch. Pri použití kontrastnej farby k podkladu krásne zvýrazní ornamenty a zdobenie na obrazových či zrkadlových rámoch. Používa sa pre zvýraznenie vystupujúcich častí a drobných detailov.
Wash – maľovanie vymývaním
Farbu najprv rozriedime vodou do tekutej konzistencie asi v pomere 2:1 (farba: voda). Ak vám steká zo štetca, je to správne. Nič nepokazíte, ak si malé množstvo farby nanesiete na zadnú stranu nábytku aby ste videli, ako bude vyzerať a mohli ju upraviť podľa svojich predstáv. Naneste väčšie množstvo na nábytok a následne zotrite handrou alebo špongiou. Zotierame v smere kresby dreva. Na povrchu ostane tenká priehľadná vrstva farby. Táto technika sa používa, ak chceme dosiahnuť provensálsky alebo vidiecky vzhľad dreveného nábytku, kde je vidno prirodzenú kresbu dreva. Dá sa tiež aplikovať na maľovaný nábytok, po zotretí handričkou tak bude viditeľná aj pôvodná farba. Týmto spôsobom dosiahneme zaujímavé tieňovanie a farebné kombinácie. Na záver zafixujeme vrstvou laku a máme hotovo.
Každá z týchto obľúbených maliarskych techník má svoje špecifiká a určite stojí za to vyskúšať ju pri vašom ďalšom domácom projekte. Tak čo, ktorou začnete?